Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը
Հունվարի 18-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանի, Լենա Նազարյանի, Նարեկ Բաբայանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվող փոփոխությամբ քաղաքացու ինքնությունը մահվան պահից առնվազն մեկ ամսվա ընթացքում չհաստատվելու դեպքում ժառանգության բացման օրը կհամարվի ոչ թե մահվան օրը, այլ մահվան պետական գրանցման օրը: Կարգավորումը չի տարածվելու այն դեպքերի վրա, երբ օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ արդեն կա ժառանգություն ընդունելու կամ ժառանգական իրավունքի վկայագիր ստանալու մասին նոտարին ներկայացված դիմում:
Հիմնական զեկուցող Լենա Նազարյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել. այն մնացել է անփոփոխ:

Proposed Addendum to RA Civil Code Debated in Second Reading
On January 18, chaired by Vladimir Vardanyan, the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs was held. The draft law on Making Addendum to the Law on the RA Civil Code authored by the NA deputies Tatevik Gasparyan, Lena Nazaryan and Narek Babayan was debated in the second reading.
According to the proposed amendment, if the identity of the citizen is not confirmed within at least one month from the moment of death, the opening day of the inheritance will be considered not the day of death, but the day of state registration of death. Regulation will not be applied for those cases when, as of the day the law enters into force, there is already an application submitted to the notary on receiving an inheritance or a certificate of inheritance.
The key rapporteur Lena Nazaryan informed that written proposals related to the bill were not presented. It remained unchanged.