Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը
Հունվարի 18-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը: Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ պատգամավորներ Տաթեւիկ Գասպարյանի, Լենա Նազարյանի, Նարեկ Բաբայանի հեղինակած «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Առաջարկվող փոփոխությամբ քաղաքացու ինքնությունը մահվան պահից առնվազն մեկ ամսվա ընթացքում չհաստատվելու դեպքում ժառանգության բացման օրը կհամարվի ոչ թե մահվան օրը, այլ մահվան պետական գրանցման օրը: Կարգավորումը չի տարածվելու այն դեպքերի վրա, երբ օրենքի ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ արդեն կա ժառանգություն ընդունելու կամ ժառանգական իրավունքի վկայագիր ստանալու մասին նոտարին ներկայացված դիմում:
Հիմնական զեկուցող Լենա Նազարյանը տեղեկացրել է, որ օրինագծի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չեն ներկայացվել. այն մնացել է անփոփոխ:

Предложенное дополнение в Гражданский кодекс РА обсуждено во втором чтении
18 января состоялось внеочередное заседание Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам под председательством В.Варданяна. Во втором чтении обсужден проект օ внесении дополнения в Гражданский кодекс РА, предложенный депутатами Т.Гаспарян, Л.Назарян и Н.Бабаяном.
Если личность гражданина не будет подтверждена в течение как минимум одного месяца с момента смерти, днем ​​открытия наследства будет считаться не день кончины, а день государственной регистрации смерти. Положение не распространяется на случаи, когда на день вступления закона в силу уже имеется заявление к нотариусу о получении наследства или свидетельства о праве на наследство.
Основной докладчик Л.Назарян сообщила, что письменных предложений не поступало – законопроект остался неизменным.